Google'ın mobil chrome tarayıcısında dahili olarak kullandığı veri sıkıştırma eklentisi artık masaüstü chrome sürümünde de kullanılabilecek. Google tarafından geliştirilmesi devam eden eklenti sayesinde web geziniminde indirilen data %50'ye yakın oranda küçülüyor. Bu sıkıştırma işlemi Google sunucularında yapılıyor. SSL ve gizli sayfalar bu sıkıştırma işlemine tabi tutulmuyor.

Bu eklenti ile "Google gezdiğiniz siteleri kayıt altına alabilecek" şeklinde söylentilerde yok değil. Fakat bu söylentiyi çıkaranlar çok önemli bir detayı unutuyor. Hali hazırda Chrome zaten Google tarafından geliştiriliyor. Yani zaten Google, Chrome ile gerekli datayı toplayabiliyorken bunun için bu tarz ek araçlara ihtiyaç duymayacaktır. Google ile ilgili gizlilik konusunda şüpheleriniz var ise Chrome'u hiç kullanmamanız gerekiyor.

Chrome kullanıcılarının bu eklentiyi kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Sayfaların yüklenme hızlarında ciddi bir artış göreceksiniz. Eklentiyi aşağıdaki linke tıklayarak Chrome tarayıcınıza kurabilirsiniz.

https://chrome.google.com/webstore/detail/data-saver-beta/pfmgfdlgomnbgkofeojodiodmgpgmkac

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir