Akıllı telefon denildiğinde akla gelen ilk şirketlerden biri olan Samsung, 2016 senesine yaklaştığımız şu aylarda, küçülmeye gideceğini açıkladı. Yapılan araştırmalar sonucunda Samsung'un küçülmeye gitmesinde 2 ana neden bulunuyor. 

2016 senesinin 3. ayı itibari ile üretim kapasitesini ciddi anlamda düşürecek olan şirketin aldığı bu karar, hem telefon hemde tablet birimlerini ciddi anlamda etkileyecek gibi görülmekte. 

Akıllı telefon ve tabletlerde çok geniş bir kitleye ulaşan Samsung'un bu kararı almasındaki en büyük iki neden olduğu tahmin ediliyor. 

En Büyük Neden Çin

Samsung'un küçülme kararını almasındaki en büyük nedenlerin başında Çin geliyor. Çin'li telefon üreticilerinin sağlam sistemlere sahip akıllı telefonları düşük fiyatlarla satışa koymaları, söz konusu bölgede Samsung'un deyim yerindeyse belini büküyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda Samsung'un bölgede liderliğini devam ettirmesi için rakiplerinin fiyat politikasına yaklaşık bir durumda olması gerekir. Bu durum da şirketi maddi anlamda rahatsız edeceğinden alınan kararın en büyük nedeni olarak Çin görülüyor. 

Bir Diğer Neden Apple

Samsung şirketinin üretim kapasitesini düşürme kararı almasındaki bir büyük neden olarakta Apple şirketi. Apple'nin piyasadaki hız kesmeden devam eden ciddi yükselişi ve İphone6 ve 6s modellerinin sistematiksel özellikleri nedeni ile ilgi odağı olması nedeni ile Samsung'un çıkabilecek yeni cihazlarının gölgede kalmasından çekiniliyor. Bu durumda doğal olarak Samsung yöneticilerini kara kara düşündürüyor ve sonuçta ortaya üretim kapasitesini düşürme kararı çıkıyor. 

Yakın zamanda Samsung şirketinden yapılacak olan açıklamaları dört gözle bekliyor olacağız. 2016 senesinde nasıl bir küçülme hedeflediklerini, tablet ve telefon piyasasında nasıl bir yol izleyeceklerini takip edeceğiz. Açıklamış olduğumuz bu iki ana nedenin haricinde yer alan ufak tefek nedenlerin Samsung şirketini pek fazla etkileyeceğini düşünmediğimizden dolayı, nedenleri sıralamadık. İleriki zamanlarda Samsung'un küçülme kararı hakkında yapacağı herhangi bir açıklama içerisinde farklı bir nedenin ortaya çıkması da olası olarak görülüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir