Özellikle yurt dışından satın alınmakta olan cihazların ülkemiz genelinde kullanım oranında müthiş bir artış göstermesi ile beraber bu alanda da kârlılık oranlarını arttırma çabası içine giren devletimiz bu alanda yurt dışından getirilen cihazlar için imei kayıt fiyatlarında yeni bir fiyat artışı beklentisi için arz yaratıyor. 

Dışarıdan getirilmekte olan tüm ürünler için ithal vergisi ön plana çıkıyor ve anlamsız bir şekilde olsa da özellikle teknolojik ürünlerin dışarıdan satın alınması durumunda karşılaşılmakta olan bu durum insanlar üzerinde bezdirici etkiler yaratabiliyor. Bu bezdirici etkilerden biri de yurt dışından satın alınarak ülkemize getirilmiş olan cep telefonu modelleri için ithalat tarifesi ugulanması ile beraber yeni fiyat artışlarının üst düzeye geldiğini bize gösteriyor. 

Günümüzde Türkiye standartlarında satışı yapılmakta ola nen pahalı cep telefonunun 3.5 Bin ? seviyesinde olduğu göz önünde bulundurulursa insanlar bu cihazları genel olarak yurt dışından getirtme yönünde faaliyetlerini sürdürerek çok daha uygun fiyatlara maal etme imkanına sahip olabiliyordu.

Günümüzde MobiSAD tarafından alınmakta olan 131,5 ? değerindeki imei kayıt ücretinde rekor düzeyde bir fiyat artışı söz konusu oldu ve bu yeni fiyat artışı ile beraber tam olarak 600 ? seviyesine çıkarılması talep edilmiş oldu. Bu rakam temel olarak insanların bütçesini epey zorlayacak gibi görünüyor. Yurt dışında çıkan insanlar geçen yıl sadece 750 bin civarında cep telefonu getirmiş ve bu yıl ise 1 milyon üzerinde bir cihaz girişi söz konusu olmuş. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir