İşin teknik detaylarının dışında, teknoloji üreticilerinin de gözünü korkutuyor bu Yapay Zeka kavramı. Son gelen haberlere göre, Google, IBM, Dell ve Intel Yapay Zeka ürünü olan bilgisayar çalışmalarının ve çip ürünlerinin sonlarına yaklaştılar. Her birinin amacı farklı, kendi kitlesine göre geliştirdiği akıllı çipler ve nöronlu çipler, 90'lı yılların başından beri daha sık adından söz ettiren Yapay Zeka'nın bir başlangıç noktası. Hangi firma, ne konuda yapay zekaya sahip çip üretiyorlar sizce? İşte basına sızan kadarıyla akıllı çip üzerinde çalışan firmalar:

Google, Google X ekibiyle ve IBM'den aldığı kısmi destekle beraber nöronlu çiplerinin gelişimini sürdürüyorlar. Google X, basına sürekli sağlık konusundaki gelişmeleriyle yansımasıyla birlikte Google'ın geliştirdiği AI'lar hastalıkları, başta da otizmi yenmek için kullanılacak. Otizmli çocuklar ve yetişkinlerin kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bu AI çipli bilgisayarlar, hastalarla iletişim kurarak otizmli kimsenin aslında ne demek istediğini sesli olarak aktaracaklar. 

IBM, geçtiğimiz bahar döneminde beyin nöronlarıyla eş çalışabilen, öğrenebilen çiplerini duyurmuştu. Bir tırnak büyüklüğündeki bu çipler, internet ortamıyla etkileşim kurarak öğrenebilecek ve özellikle borsa konusunda (biraz tehlikeli) işlevleriyle hem dağıtıcı rolünde hem de, yerel kullanım odaklı olacak. Yani, sadece geliştirici IBM tarafından kullanılmayacak ek olarak farklı firmalara da bu teknolojiler satılacak.

Dell'in çözümleri daha çok IBM'in çözümleriyle örtüşüyor. Basına bu konuda sızmış henüz bir durum yok fakat büyük ihtimalle Intel, Dell ve IBM, bu konuda ortaklık sürdürüyor olabilir. Dell'in AI çipleri daha çok Alienware serisinde kullanılacak gibi görünüyor ve Dell'in kapsamlı müşterilerinden olan kurumsal alana yönelik geliştiriliyor. Borsa, şirket güvenliği, şirketin borsadaki konumuyla ilgili işlevler yapabilecek olan akıllı çipler, öğrenebilen çipler Dell tarafından ortaya atılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir