Dünya üzerinde en fazla kullanılan platformlardan biri olan Whatsapp, gün geçtikçe kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. 

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve Whatsapp'ın açığı olarak ortaya çıkan bir durum sonrasında uzmanlar Whatsapp kullanıcılarını ciddi bir şekilde uyarmaya başladı. Whatsapp'ta bulunan gizlilik ayarlarının yeniden dikkate alınmasına neden olan bu açık, Whatsapp okundu bilgisinin karşı tarafa ulaşmamasını sağlıyor. Gizlilik ayarları altında yapılan bir değişimle birlikte karşı taraftan gelen mesajlar okunsa dahi, karşı tarafta mavi tık işareti gözükmüyor. 

Son zamanlarda uzmanların üzerine gittiği Whatsapp platformunda, okundu bilgisinin haricinde farklı bir açığın daha ortaya çıkmasını sağladı. Özgür Uğur isimli bir uzman tarafından ortaya çıkartılan bu açıkta, herhangi bir ses dosyasını karşı kişiye göndermeni halinde, karşıdaki kişinin sisteminde ''okundu bilgisi'' inaktif durumda olsa bile mavi tık işaretini görebiliyorsunuz. Sadece ses dosyalarına özel bir durum olan bu açıkta, karşı kişinin gizlilik ayarlarının açık ya da kapalı olduğunu da görmüş oluyorsunuz. 

Whatsapp'ın, ortaya çıkarılan bu açıklar ile ilgili nasıl bir açıklama yapacağı ya da bu konular ile ilgili ne denli bir önlem alacağı şimdiden merak konusu oldu. Önümüzdeki günlerde Whatsapp'tan bir açıklama gelir mi bilemeyiz fakat kullanıcıların Whatsapp gizlilik ayarlarına tekrardan bir el atması kaçınılmaz oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir