Sony, Xperia T2 Ultra ve Xperia C3'lere Android 5.0'ı bu hafta itibariyle sunmasıyla birlikte Android 5.1 sürümü için de çalışmalarını tamamlamak üzere. Haftaya da tablet modellerinde Android 5.0 sürümü tamamlanmış olacak ve Sony, ağırlıklı olarak Xperia'lara Android 5.1 desteği sağlayacak. Hazır halde olan Android 5.1, şu sıralarda bazı Nexus'larda beta olarak kullanılıyor, NVIDIA Shield tablet modeli de Android 5.1 ile birlikte çalışmaya başladı. Aşılması gereken aşamalar, Android 5.0'dan daha az. Sony'den gelen bilgilere göre, Android 5.0'daki RAM sorunları ve şarj sorunları ana başlık içerisinde çözüme kavuşacak ve diğer Material Design arayüzleri de Xperia'lara eklenecek. Android Lollipop'taki RAM sorunsallarının bir nedeni de, sürümle gelen 4K çözünürlük desteği. 4K ekranlı olmayan cihazlarda fazlasıyla takılma sıkıntısına neden oluyor bu yazılım ve Android 5.1 ile birlikte çözüme kavuşacak.

Android 5.1 ile, Xperia'lar için çabuk şarj süresi de geliştirilmeye çalışılıyor. Mevcut Xperia'lara, yaklaşık 45 dk'lık bir şarj edilebilme süresi, yazılım aracılığı ile sağlanacak ve Xperia Z3 ve Xperia Z2 modellerinde yer alacak. 

Xperia Android 5.1 sürümü ile birlikte bazı Xperia uygulamalarına da son verilebilir çalışmasına. İşletim sistemi üzerinde ağırlık oluşturabilen bazı uygulamaların temizlendiği, güncel bilgiler arasında. 

Muhtemelen temmuz ayı itibariyle, Xperia Z2 ve Xperia Z3 modellerinde Android 5.1 sürümü görülmeye başlanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir