Snapdragon işlemcileriyle bilinebilirliğini arttıran Qualcomm, ABD'deki vergi ödeme performansı açısından 11. sırada. General Electric ve CBS gibi bilindik firmaları da listede görebiliyoruz. Liste sadece ABD'nin vergileme sistemine göre listelenmiş ve listedeki firmaların büyük bir çoğunluğunun enerji ve teknoloji sektöründe olduğunu görebiliyoruz. General Electric, elektrik sistemlerinin, motor sistemlerinin yanısıra ülkelerde sağlık faaliyetlerinde de yer aldığı için bazı vergi indirimlerinden faydalanabilir. Özellikle Afrika'da bazı sağlık faaliyetlerinin olduğunu Türkiye'deki basın toplantılarında sık sık duyabiliyoruz. Qualcomm da bilgisayar sektöründen piyasaya girmiş ve 90 milyon dolarlık vergi ödemesiyle listeye en az vergi veren firmalarından bir tanesi.

Qualcomm, geçtiğimiz yıl tam 3.2 milyar dolarlık hasılatını kamuoyuyla paylaştı, neredeyse %30'unu vergiye ayırdı firma gelirinden. Snapdragon 810 ile birlikte ve yeni nesil Bluetooth'lar ile PC platformlarında teknolojilerinin kullanımının artmasıyla birlikte, Qualcomm'un gelirinin geçtiğimiz yıla oranla çok büyük farklılık olmasa da artış bekleniyor, bu durum vergilere yansıtılmayacak gibi.

Listede de gördüğümüz gibi, büyük firmalar vergilendirilmelerden bir şekilde uzak tutulup, küçük ve orta ölçekli firmalar daha agresif vergilendirilmelere mağruz kalıyorlar. Dünyanın tümünde böyle bir sistem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir