Oculus Rift, Google Cardboard, Samsung'un Morpheus'u ve son olarak HTC'nin Valve'si. Bu cihazlar VR gözlüğü olmakla birlikte oyun sektörlerine, sinema sektörlerine yön verecek şekilde geliştiriliyor. Esasında 92 yılından bu yana kullanılmakta olan sanal gerçeklik gözlükleri, artık yeni nesil görüntü ve yazılım teknolojileri eşliğinde geliştiriliyor ve son olarak da Microsoft kendi HoloLens'ini geliştirerek, tasarımcılara özel bir VR gözlüğü duyurdu. Geçtiğimiz günlerde, Insider'lar HoloLens ile ilgili detaylı bilgi yeplazesine tutulduktan sonra HoloLens için sadece uygulama geliştirilmesi kaldı masada.

Animasyon film şirketi Pixar Animations, dedikodulara göre film sektörünü etkileyecek ve aynı zamanda animasyon filmleri ve animasyon film yapımcılığını etkileyecek bir VR gözlüğü yapma telaşında. Çalışma şekli olarak Microsoft HoloLens gibi çalışacağı söyleniyor ve Adobe, Autodesk gibi modelleme programı üreten şirketler de Pixar'ın VR gözlüğüne özel programlar tasarlayacaklar.

VR gözlüklerle yapılan modellemeler, hem frame olarak hem de, animasyon kalitesi açısından şimdikilere oranla daha gerçekçi olarak karşımıza çıkacaklar. Animasyon filmlerde, hala en önemli sorun modellenen karakterlerin arasındaki boyut-oran farkları. Animasyon filmlerinde boyut olarak yanlış tasarlanan izleyiciyi çok az rahatsız etse de, yapımcıların üstesinden gelmeye çalıştığı bir konu. Örneğin "Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?" filmindeki ejderhanın her sekansta farklı boyutlarda olduğunu görebiliyoruz. Bu VR gözlükleri sayesinde bu problem ortadan kalkacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir