Lenovo A7000, bugün MWC 2015'te tanıtıldı, aslında hangi segmentten giriş yaptığı pek belirsiz ancak orta segmente daha yakın bir akıllı telefon modeli. Lenovo, tanıttığı tabletlerdeki gibi müzik ve video özelliklerini ön plana çıkarıp akıllı telefonlarında buna göre yazılımlar geliştirmiş. Lenovo A7000'de, Dolby Atmos yazılımı var ve bu sebeple eğer referans kulaklığı kullanıyorsanız müzik konusunda alınabilecek bir akıllı telefon modeli geliştirmiş Lenovo. Lenovo, akıllı telefon piyasasında kısmen yeni olsa da, yakın zamanda gerçekleştirdikleri Motorola işbirliği bulunuyor. Motorola'nın akıllı telefon deneyimi gerçekten yandınamaz. Moto X, Motorola Droid serisi ve Nexus 6'lar, Motorola fabrikasından çıktı. Zaten firmanın Google ile olan bir ortaklığı da varken, Lenovo'nun bu arada kalmışlığı ve bu firmalarla yakından adının geçmesi, "alınabilecek telefon" olarak öne çıkarılıyor. Ancak bu, Sony gibi ciddi bir firmanın karşısına, henüz çıkarmayabilir. Fakat eğer bir Lenovo akıllı telefon standı görürseniz, kesinlikle kaçırmayın derim. 

Cihazda bazı Lenovo yazılımları da tanıtıldı. Henüz Superfish'i çıkmayan 🙂 ve Lenovo'nun kendi yazılımı olduğu söylenen bu yazılımlar multimedya odaklı yeni yazılımlar olduğu açıklandı. DOit, SHAREit, CLONEit, SYNCit gibi rehber yedeklemeleri, SMS, veri yedeklemeleri, dosya ve fotoğraf paylaşımlarını kolaylaştıran temel uygulamalar var.

Diğer tarafta ise, yine bugün tanıtılan Sony Xperia M4 Aqua var.

Muhtemelen gördüğümüz ve göreceğimiz son orta segment Xperia'lardan bir tanesi M4 Aqua. Sony Xperia'ların alışıldık suya dayanıklılık patentlerinin uygulandığı bu cihazda, ağabeyleri Xperia Z3 gibi kamera ve sulak alanlarda kullanılabilirliği ile öne çıkarılıyor. Tıpkı Lenovo'da da olduğu gibi Android 5.0 ile gelen Aqua M4, Lenovo'nun modeline nazaran pil konusunda çok daha üstün bir performans sergiliyor: cihazın pil ömürü aktif kullanımda 2 gün! Daha az bir kullanımla 3, 3 buçuk gün kadar da gidebilir.

Lenovo-Google-Motorola üçgeni nedeniyle Lenovo'ya karşı bir sempati beslenmeye başlandı. Fakat Lenovo ile ilgili hala uzun kullanım, stabil kullanım açısından soru işaretleri bulunuyor. Bu Lenovo'nun A700 modelini ciddi bir şekilde araştırıp, ayrıntılı bir yazı ayırmak gerekiyor. MediaTek ile Snapdragon arasındaki farkı açık olmak gerekirse hiç anlamam, zaten işlemcilerin yeteneklerinden de anlamıyorum, zaten eğer işlemci performansı istiyorsanız gidin bir zahmet LG G3 falan alın…

Açıkçası, Lenovo'nun A700, şimdilik araştırmalarıma göre biraz daha önde gibi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir