Özellikle masaüstü bilgisayar sistemleri için çok büyük önem arz eden kesintisiz güç kaynakları, ani olarak meydana gelmekte olan elektrik kesintisi sorunlarının giderilmesinde çok önem arz eden bir cihaz olarak görülmektedir. Bu cihazların kullanımı ile beraber ani elektrik kesintisi durumlarında koruyucu etki elde etmenin mümkün olduğunu görebilir ve hiçbir verinize zarar gelmeden bilgisayarınızı normal bir şekilde kapatabilirsiniz.

Kesintisiz güç kaynağı kullanmanın en önemli avantajlarından bir tanesi bilgisayarınızı doğrudan priz yolu ile elektriğe bağlamak yerine daima içinde belli bir miktar elektrik depolanmakta olan güç kaynaklarına bağlayarak ani elektrik kesintileri sonucunda oluşabilecek zararları gidermek hedeflenmiştir. Kesintisiz güç kaynağı tercih edecek olan bireyler bu cihazları kullanırken ilk olarak güç kaynağının fişini doğrudan prize bağlamalıdır. İkinci aşamada ise güç kaynağından çıkan, tek çıkışlı prize 3’lü priz bağlamalıdır. 3’lü priz ile beraber kesintisiz güç kaynağı çıkışından 3 tane farklı cihaza enerji sağlayabileceksiniz. Böylelikle bir tanesini bilgisayarınızın kasası için diğerini monitörü için kullanabilir, diğerini de dilediğiniz herhangi bir cihaz için kullanabilir ya da boş bırakabilirsiniz. 

Bu sistemi kullanmanın en önemli avantajı ani kesintilere karşı iyi bir koruma görevi üstleniyor olması, olası sistem arızalarının önüne geçilebiliyor olması ve sistemde meydana gelecek donanımsal ya da yazılımsal sorunların kolay bir şekilde engellenebiliyor olması dikkat çekiyor. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir