MWC 2015, HTC'nin One M9 modelini tanıtmasıyla başladı. Aslında fuarda ele alınacak çok tatlı, çok kullanışlı başka teknolojiler de var, ancak popülerlikten şimdilik devam edelim, onlara da yarın değineceğiz. Şimdi bu başlığı görüp de bizi mahkemelerde süründürmeyi planlayan firmalara da şöyle bir not geçelim, it dalaşı genelde savaş jetlerinin genelde havada birbirilerini taciz etmelerine it dalaşı denilir, henüz yeniyiz lütfen mahkemede süründürmeyiniz.

Öncelikle Samsung'tan başlayalım; 

Teknik detayları bir aydır Exynos işlemcisi, PPI değerleri, ekran çözünürlüğü gibi detaylardan haberimiz var zaten. Burada farklı bir şey yapalım sonuç olarak sizlere daha kullanışlı ve daha günlük bilgiler aktarmak daha anlamlıdır. Samsung Galaxy S6'nın normal versiyonunda diğer Galaxy'lere oranla sanılanın aksine herhangi bir materyal değişikliği yok. Aynı plastik materyalin üzerine zımpara ile cam görüntüsü verilmiş ve aslında, evet oldukça hoş bir görüntü sağlıyor. Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge'in tasarımı değil, ekran kalitesi değil, güvenlik altyapısı ön plana çıkarıldı. Samsung Knox'un onlarca yeteneğinden bir tanesi de güvenlik yazılımı. Bu yazılım, cihazın parmak izi güvenliği teknolojisinin altyapısını oluşturuyor ve ayrıca Google Play'den indirilecek uygulamaları da denetliyor. Casusluk veya istenmeyen kişilerin cihaza ulaşmasını önlemek, Samsung Knox yazılımının üzerine kalmış.

Samsung'un TouchWiz yazılımındaki bloatware yüklerde hemen hemen ortadan kaldırıldı. Böylece daha hızlı ve biraz daha saf Android ile Samsung Galaxy S6 karşınıza çıkacak. Fiyat açısından 2.200 ile 2,600 arasında bir fiyat bekleniyor, 

Bu arada Samsung'un kamera donanımı en çok sorulan sorular arasında. Samsung, Galaxy S6 ve Edge'de, kamera donanımlarının üzerine çok fazla gideceğini sanmıyorum. Malum, Samsung'un Alpha gibi ve başka fotoğrafçılığa ve selfie'ye yönelik cihazları olduğu ve bu cihazların satışını engellememek adına bu Galaxy S6'larda kameranın fazla üzerine gittiğini sanmıyorum. Elbette, piksel olarak iyi rakamlar söylenir ancak şunu bir açıkça söylemeliyim ki; piksel oranı gerçekten fotoğraf çekimlerinde hiç bir işe yaramıyor! MP olayı, aslında baskı işleriyle haşır neşir olanlar için bir megapiksel değeri. Bu açıdan One M9'la kıyaslayamam.

HTC One M9'un, değişmeyen tasarımı hem hayal kırıklığı hem de, alışılmışlık ve istikrar açısından olumlu oldu. HTC One M9'a birazdan sağlamlık ve dayanıklılık açısından biraz azarlayacağım, hazırlıklı olun.

HTC, çok üstü kapalı bir şekilde Sense 7 yazılımını tanıttı. Ayrıntılı olarak incelediğimde buradan Ankara'ya yol yapacak kadar gereksiz uygulamalar var. Yine Facebook yazılımları, Twitter'lar ve adını hatırlayamadığım gereksiz sosyal medya uygulamaları Sense 7 yazılımında var. Neyse ki; BlinkFeed hala orada! Yazılımdan doğan yavaşlamalar tabi, tanıtır tanıtmaz ortaya çıkmayacaktır ancak, Android 5.0'ın zaten şimdilik yavaş bir sürüm olması ve bununla birlikte o kadar uygulama, HTC One M9, bunları ne kadar kaldırabilir? Ancak şöyle bir durum da var, HTC, Sense 7 yazılımı için uygulama silme imkanı da verebilirmiş.

Son olarak HTC önlenemez bir yanlışın içerisinde. O ince metalin, gerçekten dayanıklı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Cevap evetse, Google'a bir metal aşınması, metal yorulması, metal çizilmesi yazın lütfen. Cevabı ben değil, Google versin. Samsung Galaxy S6 ve Edge, bu konuda, yani sağlamlık konusunda daha iyisini verecektir. Aslında Edge'in o yan ekranları kullanıcıya ne kadar patlayacaktır, ne kadar üzecektir onu bilmiyorum.

HTC'yi tasarım açısından tebrik etmek gerekiyor. Tasarımı sayesinde metalin dandikliğinin gerçekten üstesinden geliyor. Arkadaki HTC'nin kavisli tasarımına dikkat etmişsinidir; o kavis yere düşürüldüğünde cihazın tek noktaddan ve eğimli bir şekilde darbe almasını sağlıyor. Bu açıdan sağlamlığa bir olumlu not düşebilirim. Bir yüksek segment cihazım olsun aynı zamanda ben çok gezgin birisiyim, çok gezerim zırt pırt fotoğraf-video çekerim diyorsanız HTC One M9 tam size göre!

Yoksa, Galaxy S6'nın daha tercih edilebilir bir cihaz olduğunu şahsen düşünüyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir