Öğlen saatlerinde öncelikle YouTube, malum mahkeme uyarısını verdi, Twitter hiç bir uyarı vermeden direkt ağ hatası verdi ardından da Facebook'a erişim zorluğu yaşandı. Ancak Facebook'taki bazı içeriklere ve Facebook sayfalarına halen sansür uygulandığı biliniyor.  Çoğu grup kapatıldı veya mahkeme kararıyla birlikte "buzlama" tekniği ile erişim kısıtlandı. An itibariyle aslında mobil uygulamalar aracılığı ile yasaklanan sitelere erişim sağlanabiliyor fakat PC platformlarından bu sitelere erişim halen yok. 

Editörün notu: Facebook'un kapatıldığı zaman, Facebook yasağını Facebook sayfamdan verdim. Twitter yasağını da Twitter adresimden duyurdum. (?)

Sosyal medya ağırlıklı bir mahkeme kararı ile erişim engeli kararları çıktı ancak sosyal medya dışında, Türkiye'nin köklü internet mecraları da bu sansürden nasibini aldı. Uludağ sözlüğün ilgili içerikleri sansüre takıldı, Ekşi sözlükle ilgili bazı dedikodular var ve bununla birlikte BirGün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi gibi Türkiye'nin olmazsa olmaz gazete portalları da ilgili haberlerden ötürü yasağa gömüldü. Aslına bakılırsa bu iki gazetenin adı son üç aydır sık sık geçiyordu. Daha önce özellikle BirGün Gazetesi'nin yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili yaptığı haberler, kendilerine sansür uygulanmasını gerektirmişti.

Haliyle bugünki durum yeni bir durum değil, yaklaşık 3 aydır "ben geliyorum" diyen bir durum. 

Daha da kötüsü, sansürü delmek için uğraşan kullanıcılara sunulan VPN uygulamaları bir başka bela açıyor kullanıcıların başına. "Ücretsiz" olarak yayımlanan bu VPN'ler, korsan yazılımlar bulunduruyor ve banka hesaplarınıza kadar her şeyi bilgisayarlarınızdan çalabilme yeteneğine sahipler. 

Türkiye'de bireysel gazetecilik, bireysel medya gibi mecralar gelişmeye başlamışken, üstelik bu mecralar için önemli olan anonimlik iken, sadece Tor tarayıcı kullanılması en mantıklı hareket olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir