Google'ın çok canlar yakacak olan, internet sitelerine yeni kurallar getirilen gereksinimler bugün itibariyle yürürlülükte. Google'ın listesinin en başında, internet sitelerinin; özellikle haber sitelerinin ve ticari amaçla kullanılan internet sitelerinin mobil uyumluluğuna dikkat ediliyor. "Too Small" gibi bir ifade veriyorsa, sitenizin mobil görünümü, başınız belada demektir çünkü Google, liste konusunda epeyce aşağılara çekecektir. Tepe-taklak olması beklenen ve kesin görünen bazı meşhur internet siteleri de mevcut listede. The Daily Mail, Forbes'in haberine göre tepe taklak olacak olan haber sitelerinden bir tanesi. Diğeri de, İtalyan giyim firmasının, Versace'nin internet sitesi, mobil uyumluluğu sorunları nedeniyle tepe taklak olacak.

Bir güncelleme olarak söz edilen bu yeni kurallar, haberlerin doğruluğu, görsellerin özgünlüğü, çeviri haber olsa dahi, çeviri yapılan haberin görseli ile aynı olmama şartları bulunuyor.  

Yeni bir durum değil, Google 2014 yılı itibariyle site yöneticilerini ve site geliştiricilerini bu konuda uyarmaya başlamıştı. Öncelik mobil uyumluluktan geçiyor, amaç ise mobil kullanıcılarının internet sitelerinden maksimum fayda alabilmeleri ve haber okuyucularının da özgün haber okuyabilmeleri yönünde.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir