Facebook, peer to peer prensibiyle çalışan mobil ödeme sistemini duyurdu ve kullanıma açıldı. Geçtiğimiz 2 yıldır Facebook'un üzerinde çalıştığı bu p2p ödeme sistemi, Facebook Messenger uygulaması aracılığı ile çalışıyor. Tıpkı bankacılık uygulamalarındaki gibi, rakam giriliyor ve arkadaşınıza mesaj atar gibi parayı yollayabiliyorsunuz. Paranın aktarım hızıyla ilgili de 1 günlük bir süreç gerekiyor şimdilik ancak bu anında aktarıma da geçecek çok yakında. 

Limitli kullanımda olan yeni sistem, MasterCard, Visa gibi aracıların sistemlerini kullanıyorlar. Kullanımdan önce bankaları tanımmayıp, ardından parayı yolluyorsunuz. Elbette aynı işlevi karşınızdakinin de yapması gerekiyor. Paranın yatırılacağı hesap seçilir ve para aktarımı gerçekleşir. Güvenlik ise tek seferlik PIN'e bağlı. Eğer Touch ID sistemli bir cihaz kullanıyorsanız parmak izi de kullanabileceksinizz.

Sistemin güvenirliği tartışılmasa da, Facebook bu özellik ile ilgili bir açıklama yapmadı. Sony'nin hacklendiği bir dönemde, Facebook'un güvenliğinin "tam donanımlı bir ödeme sistemi bekleyemeyiz.

Facebook'un yeni ödeme sistemi önümüzdeki dönemde tam kullanımda olacak, iOS ve Android'lerde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir