Özellikle son aylarda ciddi bir artışın yaşandığı dolandırıcılık olayları, gün geçtikçe farklı bir boyut kazanmakta ve farklı mecralara doğru eğilim göstermektedir. 

Telefon dolandırıcılığından sonra sosyal medya dolandırıcılığının da ortaya çıkması ile birlikte sosyal medya uzmanları, sosyal medya sitelerinde üyelikleri olan vatandaşları ve aktif olarak sosyal medya hesaplarını kullananları uyarmaya başladı.Sosyal medya dolandırıcılığında başrol oynayan hackerler, özellikle Facebook platformunu mesken tutmuş durumda. 

Hackerler, ele geçirdikleri sosyal medya hesapları ile kişinin listesinde yer alan arkadaşları ile bağlantıya geçerek farklı yollar ile kişinin sms göndermesini sağlamakta ve bu yolla kendi hesaplarına belli miktarlarda para aktarımı sağlanmaktadır. 

Son zamanlarda artan bu dolandırıcılık taktiğinin artması ile beraber sosyal medya uzmanları, vatandaşların böyle durumlarda yazışmalara oldukça dikkat etmesi gerektiğini ve bu gibi isteklerin söz konusu olması ile birlikte isteği gönderen kişi ile telefon yoluyla iletişime geçilmesinin en doğru karar olacağını belirtiyorlar.

Sosyal medya sayfalarınızda bu gibi durumlara maruz kalmanız halinde, bu bildiriyi yapan hesaba ait kişi ile iletişime geçmeniz en sağlıklı davranış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir