Üreticiler, kullanıcılara tam anlamıyla Android 5.0.2 sürümünü yayımlamamışken Nexus'lar aracılığı ile Android 5.1 geliştiriliyor ve  neredeyse son aylarını yaşıyor. Yaklaşık 2 haftalık bir süreçtir Android 5.1'in haberleri geliyor ve ne olduğu, ne olmadığı yavaş yavaş belli olmaya başladı. İlk başta tasarımla ilgili çok fazla yenilik veya değişiklik beklenmese de ilk sırada Material Design'a uyarlanan telefon rehberi arayüzü ve kişiler arayüzü cihazlara işlenecek ve bununla birlikte Android tabletler, özellikle iş istasyonu olarak kullanılan Android tabletler için Android for Work arayüzü geliştirilecek ve diğer Android for Work uygulamaları işlenecek tabletlere. 7" ve 8" arasında olan ve oyun amaçlı geliştirilen Android tabletlere Android for Work yazılımları beklenmiyor ancak Nvidia Shield gibi cihazlara gelebilir.

Android 5.1 ile ilgili ilk haber, ortaya çıkan RAM bugları idi. RAM bugları ile ilgili sistemin gereksiniminden daha çok RAM harcadığı rapor edilirken bu RAM sorunsalı sadece geliştiriciler açısından olan bir durumdu. Yani, kullanıcıya sunulacak olan Android 5.1'in RAM ile bir sıkıntısı olmasa da kısmi olarak gerekli olduğundan daha fazla oranla hafıza kapladığı şimdi popüler olan duyum. 

Android 5.1'in an itibariyle hazır olduğu kesine yakın bir bilgi. Çünkü üretiicler, yeni üst segment modellerini; LG G4, Xperia Z4 gibi modellerini bu sürümle piyasaya sürmek istiyorlar. Bu cihazların tasarımı ve yazılımı tamamlanmışken test aşamasının da Android 5.1 ile yürütüldüğü de doğru olarak kabul ediliyor.

Android 5.1, Google'ın geçtiğimiz yaz tanıttığı Android L'nin tam kendisi, şimdi hala beta olarak adlandırılan Android 5.0 sürümleri. Project Volta, Android Wear, Android Auto ve yeni geliştirici seçenekleri Android 5.1'de kullanılacak olan özelliklerden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir