Microsoft'un Spartan'a uyarlanan yıldızı Cortana'nın yeni özellikleri bir geliştirici tarafından YouTube kanalından tanıtıldı. Bu yetenekler de Microsoft tarafından onaylandı zaten. WinBeta'nın çektiği videoda, Cortana,'nın Spartan'daki asistanlık özellikleri gösterilirken kafalardaki soru işaretlerini de kapatmış oldu. Sesle iletişim kuran bir sanal asistanın, sürekli kullanımda olan bir tarayıcıda sürekli "Hello, I'm Cortana!" demesi herkesi bezdirecektir, aslında çoğu kişi böyle çalışmasını bekliyordu ancak Cortana, sadece arama motoru olarak kullanılıyor.

Spartan'ı açtığınızda örneğin, bir nöbetçi eczane arayışı içerisindesiniz veya az pişmiş, mantarlı bonfile et yemek istiyorsunuz, restaurant veya eczane adını girdiğinizde karşınıza çıkan "Ask Cortana" butonuyla birlikte gidilmek istenen yerin adres, açılış-kapanış, harita krokisi, mekan sahibi gibi detaylı bilgileri verebiliyor. 

Sadece bu kadar değil, internette bir makale okudunuz, içerisinde bir cümle veya bir kelime dikkatinizi çekti. Fare ile işaretlediğiniz kelimeye sağ tıkladığınızda "Ask Cortana" butonundan o ifade ile ilgili detaylı bilgi sunuluyor.

Sessiz, sedasız, geveze olmayan bir Cortana asistanı bizleri bekliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir