Nestle daha önce bunun gibi bir hamle yapmıştı. Menü değil, robotun gövdesine yerleştirilen bir ekran ve ekrandaki içerikleri sesli olarak anlatabilen bir android, Nestle'nin Japonya'daki dükkanını neşelendiriyordu. Bir android daha, Japonya'nın en prestijli ve geliri en yüksek bankasında göründü. Aldebaran Robotics'in banka için özel tasarladığı insansı robot, yani android, Tokyo'da tasarlandı ve İngilizce, Çince, Japonca konuşabiliyor. Bu dillerle birlikte zaten işsiz kalması imkansız gibi.

Bu android'in adı da Nao. Nao, banka müşterilerine kredi kartı, banka kartı, hesap açılımı gibi servisleri satmak için orada. Kısmen banka çalışanı, kısmen de müşterilere rehberlik ediyor. "Banka kartımı nereden alabilirim?" gibi esnek sorulara cevap verebilmekle birlikte, banka müşterisiyle ilgili de detaylı olarak ilgilenebiliyor. 

Nao'nun tek sorunu şimdilik, konuşma yetenekleri. Siri gibi önceden kaydedilen seslerin kriptolamayla sıraya konulması prensibiyle çalışıyor. Nao'nun konuşma becerilerini yükseltmek için her gün ayrı yükseltmeler ve her gün ayrı yazılımlar yüklemek gerekli. Nao veya Nestle'nin dükkanındaki gibi android'ler, aslında turistik amaçlarla kullanılacak, sektör şimdilik mağazalara bunun gibi robotları sunarak ön denemesini yapıyorlar. Nao'nun gelen turistlere rehberlik yapabileceği şekilde geliştiriliyor, ayrıca Tokyo'da gerçekleştirilecek olan 2020 Olimpiyatları'nda da kullanılacak bu tip android'ler. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir