Geçmişte fazlasıyla patent savaşı içerisine girişen Apple ve Microsoft, artık kurumsal mücadelelerini iPad Pro-Surface Pro 3 ikileminde geçirecekler. Surface Pro 3'lerin ardından bu ay yeni Surface'lerin de tanıtılmasıyla Windows 10 ile birlikte gelecek olan tasarım dünyasını da etkilemeyi başardı Microsoft. Türkiye üzerinde Surface Pro 3'ler pek fazla yaygın olmamakla birlikte bulunamıyor aslında. Bu sebeple bu kıyaslama Türkiye üzerinden "saçma" gibi görünecek olsa da Surface Pro 3'ler, küresel pazarda Apple'ın kendi müşterisi olan ve kemik tayfasını oluşturduğu tasarımcıların veya masaüstü yayıncıların dikkatini çekti ve aslında o pazarda hakimiyet kurdu.

Masaüstü platformlarda durum pek öyle değil, 5K Retina iMac'lerin ardından masaüstü platformlarında yerini sağlama aldı Apple. Bu 5K Retina iMac'lerin ardından benzer görüntü teknolojili, hibrit kullanımlı iPad, "iPad Pro" modeli olarak bu yaz itibariyle tanıtılacak. Beklentilere göre iPad Pro da, tıpkı Macbook gibi Type C USB'li olacak, yeni inputlarıyla birlikte lanse edilecek. Aynı zamanda, tıpkı Surface Pro 3'ler ve diğer Surface'ler gibi aksesuarlarla birlikte lanse edilme ihtimali yüksek oldukça. Satış rakamları konusunda üreticilerden daha çok, servis sağlayıcılarının da önemi büyük. Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre, PlayStation 4'ün satış başarısının arkasında aslında Sony değil, oyun üreticilerinin PS 4 için geliştirdikleri reklamlar ve yürüttükleri kampanyaların olduğu ortaya çıkmıştı. 

Benzer durum masaüstü yayıncılık konusunda geçerli değil. Sektörün en önemli markalarından Adobe Autodesk, iki firmanın cihazlarına da ortak seviyede önem veriyor ve destek sağlıyor. Aslında, Autodesk-Dell ikileminde biraz daha ağırlık kazanmış bir görünüm var.

Adobe, iMac'ler için geliştirdiği 5K ve 4K desteğini iPad Pro'lara da yansıtırsa sektör epeyce karışacak gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir