Android işletim sistemine sahip bir cihazınız var ise ve cihazınız ile ilgili pek fazla detaya sahip değilseniz, aynı zamanda cihaz güvenliği hakkında yeterli sevyede değilseniz, bu yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Android cihaz kullananların her an başlarına gelebilecek virüs tehlikeleri son zamanlarda sıkça teknoloji platformlarında duyulmaya başladı. İşte, Android kullanıcılarını bekleyen tehlike..

2015 Haziran ayı içerisinde, güvenlik uzmanlarının oluşturduğu bir birim tarafından android virüsü ortaya çıkartılmıştı. Uzmanların ortaya çıkarmış olduğu bu virüs sonrasında hemen dünya devleri, söz konusu virüs için önlem almaya başladı. Google ve diğer şirketler hemen güvenlik sistemlerinde değişikliğe giderek. söz konusu virüsün engellenmesi için çalışmalara başladı. 

Güvenlik uzmanlarının almış olduğu önlemlerde en dikkat çekici nokta ise, alınan tedbirin sadece android amiral gemilerinin en üst seviyesinde yer alan cihazları kapsıyordu. Bu da demek oluyor ki, alt seviyelerde ya da orta seviyelerde yer alan cihazlarda hala tehdit devam ediyordu. 

İşte bu virüsün engellenme aşaması sürecinde, virüsü ortaya çıkaran güvenlik uzmanları aynı tehlikeyi oluşturabilecek yeni bir android virüsün ortaya çıktığını açıkladı. Bir önceki virüsün MMS ile cihazlara girdiği android ortamında, bu kez yeni virüsün medya dosya formatında cihazlara sızdığı belirlendi. Müzik dosyalarında kolaylıkla gizlenebilen bu virüs, istediği şekilde cihazı yönetebilme imkanına sahip oluyor. 

Uzmanlar Uyarıyor

Söz konusu virüsü ortaya çıkaran güvenlik uzmanları, virüsün sadece müzik dosyalarını indirerek değil, herhangi bir internet sitesine girerek arka planda dinlenen müzik içerisinden de virüsün kolaylıkla bulaşabileceği açıklandı. Ortaya çıkarılan virüs iel birlikte hem Google hemde üretici firmaların devreye girdiği ve virüsün engellenmesi için bir yama için hazırlıklara başlandığı öğrenildi. Çıkarılacak yama sayesinde kullanıcılar, android virüs tehlikesinden uzak kalacaklar. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir