Editörün notu: Haber kullanıcıların raporları ile birlikte derlenmiştir.

 

Android 5.0.2 yayımlanalı henüz iki aya yakın bir süre olmuşken daha fazla Android'e yayılmasıyla birlikte güncel sıkıntıları da belli olmaya başladı. Bunlardan biri ve en can sıkıcısı olanı, batarya problemi. Genellikle Sony Xperia Z3 Android 5.0,2 güncellemesi ve Galaxy Note serisi güncellemelerinde başı çeken bu problem, uygulamalar kaynaklı. Aslında mevcut Android 5.0 problemlerinin :%80'lik kısımı uygulama kaynaklıdır. Galaxy Note 3'ünüze örneğin, Android 5.0.2 güncellemesini aldıktan sonra şarj harcama oranınız 5-6 saate indiyse siz de Android 5.0'ın batarya problemlerinden müzdaripsiniz. Kalıcı bir problem değil veya Note 3, Note 4 veya Xperia Z3'ünüzde kalıcı bir hasar bırakmayacaktır. Bu problemi çözen kullanıcılar, bataryayı söküp, biraz o şekilde bataryasız yalnız bırakmasıyla birlikte bu problemin kısmen ortada kalktığını söylediler. Problem yine de devam ediyorsa eğer Android 5.0 sürümünüz bazı uygulamalarla uyum sorunu yaşıyor demektir. Bu uyum sorununu, Android 5.0 genellikle Facebook'un Messenger uygulamasıyla veya yüksek grafik istemli oyunlarla yaşıyor. Onları silin, kalıntı dosyalarını da temizledikten sonra tekrar uygulamaları indirebilirsiniz.

Bir problem de, özelllikle Galaxy Note 3 ve Galaxy Note 4 serisinde bu problem gözüküyor; hafıza durumu. Bu hafıza problemi Android 5.0.2'nin bulundurduğu bir bug. Sürüm, sildiğiniz uygulamaların – önceden sildikleriniz dahil- kalıntı uzantılarına, yazılımlarına, yüklediğiniz uygulamaların reklam klasörlerine gerektiğinden daha fazla yer veriyor, sildiğiniz uygulamaların uzantılarını teker teker elinizle "Clean Master" gibi bir uygulama ile temizlemeniz gerekiyor.

Bu problemlerin çözümü malesef bir yama gibi bir sürümle gelmeyecek, bu konuyla ilgili Play Store'da indirilen uygulamalar ile çözeceksiniz. Bu problemler ancak Android 5.1 sürümünde çözülüyor.

Görsel: Android 5.0 Lollipop duvar kağıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir