İhaleye giren frekanslar 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz olmak üzere 5 farklı gruptan oluşuyor.

Frekansların avantajları nedir? 

800, 900 ve 1800 frekans aralıkları en çok kullanılmakta olan frekanslar. 1800 MHz en geniş banda sahip olması ile bilinir ve sık baz istasyonuna ihtiyaç duyar. 800 MHz ise daha az bant genişliğine sahip olsa da uzak mesafe ile engebeli araziler üzerinde daha iyi kullanım avantajı sağlar.

Kapalı teklif usulü ile yapılan bu ihalede ilk olarak teklifler alındı ve sırasına göre açıklandı. Vergi ve teminatların kontrol edilmesi ile beraber paket satışlarının ön plana çıkarılmış olduğu gözlendi. Bu ihale sonucuna göre sözlü teklif aşamasına hak kazananlar BTK onayı ile beraber ihale sonuçlarının kesinleşmesini bekledi.

Bu ihale ile beraber Türkiye genelinde uyumlu cihazların yenilenmesi ile beraber ya da yazılım alt yapıları üzerinde yapılacak güncellemeler ile beraber 4.5 G imkanlarından yararlanmanın mümkün olduğu gözlenecek ve kısa bir süre içinde yapılacak bu değişim ile beraber internet bağlantı hızlarının 10 katı kadar daha hızlı bir yapıya sahip olması sağlanacak. Böylelikle her anlamda daha iyi bir sonuç elde etmenin mümkün olduğu GSM operatörleri üzerinde kazanılan ihaleleri değerlendirdiğimizde her bir şirket kendi çapında başarılı sonuçlar elde etmiş oldu ve yeni bir yatırım ile beraber devlet kasasına yüklü miktarda bir kazanç bırakmış oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir